Değerli Meslektaşlarımız,

Derneğimizin de üye olduğu Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Derneği [European Operating Room Nurses Association (EORNA) (www.eorna.eu)], 2006 yılından bu yana 15 Şubat gününü Avrupa Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri günü olarak kutlamaktadır. Bu yıl Avrupa Ameliyathane Hemşireleri gününün teması “Perioperative nursing: we make the difference” “Cerrahi Hemşireliği: Fark Yaratıyoruz" olarak belirlenmiştir.

Ülkemizde sekizinci kez kutlanacak olan bu özel günü dernek olarak “Cerrahi Hemşireliği: Fark Yaratıyoruz" konusuyla 13 Şubat 2019 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesinde, 15 Şubat 2019 tarihinde Acıbadem Sağlık Grubunda ve KTÜ Farabi Hastanesinde gerçekleştireceğimiz toplantılar ile kutlayacağız. Günümüz, bu etkinliğe katılımınızla daha güzel olacak ve zenginleşecektir.

Düzenleme komitemiz adına siz değerli meslektaşlarımızı toplantımıza davet ediyor, saygılarımı sunuyorum. 

Prof. Dr. Filiz ÖĞCE

İstanbul Davet ve Programı

İzmir Davet ve Programı

KTÜ Davet ve Programı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AVRUPANIN KAHRAMAN HEMŞİRESİ BİR TÜRK

Ansell firması tarafından 2013 yılında Amerika’da başlatılan ve ardından 2014 yılında Avustralya’da yapılan Ameliyathane Hemşireleri Hizmet Ödülü yarışması için seçilen slogan ‘H.E.R.O.’ (Heal – Educate – Reach – Overcome)

HERO, ingilizce kahraman anlamına gelir ama burada aynı zamanda İyileştiren – Eğiten – Ulaşan ve Üstesinden gelen kahramanlardan bahsedilmekte. Mesleği adına kendini kanıtlamış, kendi gelişimine önem verdiği kadar birlikte çalıştığı meslektaşlarının eğitim ve gelişimini destekleyen, gençlere yol gösteren, hemşirelikte iyi bir rol modeli olan ve dahası birlikte çalışılması şans olarak görülen kişi.

Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Hizmet Ödülü seçimleri 2015 Mayıs ayında Avrupa Ameliyathane Hemşireleri Birliğinin (EORNA) Roma’da düzenlenen kongresinde başlatıldı. ANSELL firmasının EORNA işbirliği ile düzenlediği bu yarışmada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 60 ülkeden adaylar bir ay boyunca kıyasıya yarıştı.

Dernek olarak Türkiye adına İlknur Yayla aday gösterildi ve başta Türk Cerrahi ve Ameliyathane Hemşireleri Derneği ve İlknur’un çalıştığı Acı Badem Hastaneler Birliği olmak üzere, tüm Türkiye’de kampanyalar başlatıldı. İlknur’u tanıyan, tanımayan desteklemek isteyen herkesin oy kullanabildiği süreçte özellikle sosyal medya üzerinden Türkiye ve yurtdışından gelen oylarla ilk günden itibaren diğer katılımcılara büyük farkla önde giden meslektaşımız birinci seçildi. 28 Avrupa ülkesinden 58 HERO adayının katıldığı yarışmada 110 ülkeden 140 bin oy kullanıldı ve oyların yaklaşık %73’ünü alan İlknur Yayla “Avrupa’nın Kahraman Hemşiresi” ünvanının sahibi oldu.

Ödül töreni düzenlendi

İlknur Yayla için Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nde 1 Temmuzda düzenlenen ödül törenine, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Direktörü Dr. Demet Dinç, Acıbadem Üniversitesi kurucu Rektörü ve Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Necmettin Pamir, EORNA ülke temsilcileri Prof. Dr. Meryem Yavuz Van Giersbergen ile aynı zamanda Türk Cerrahi ve Ameliyathane Derneği Başkanı olan Doç. Dr. Filiz Öğce, Ansell Türkiye Sorumlusu Erkan Özcan'ın yanı sıra Acıbadem Sağlık Grubundan yöneticiler, doktor ve hemşireler ile çok sayıda davetli katıldı.

İlknur Yayla, ödül töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi;

“Oylama sonuçları belli olmadan önce bir röportajımda “Avrupa Hero Hemşirelik Hizmet Ödülünü kazanacağımı biliyorum ve bu ünvanın Türkiye'ye geleceğine olan inancım tamdır” demiştim. Son derece zor bir süreçtir insanları oy kullanmaya ikna etmek ve her gün oy kullanmalarını sağlamak. Bunu da iyi bir strateji, yüksek düzeyde bir adanmışlık ve size inanan, sizi sürekli destekleyen insanlarla çalışarak yapabilirdiniz ancak. Ben de bu süreçte bir strateji belirleyerek yola çıktım ve kullanılan 140 bin oyun 102 bini Türkiye'nin, yani, benim oldu. Bu tarihi bir başarıdır! Birçok Avrupa ülkesinin yanı sıra Amerika, Kanada, Bulgaristan başta olmak üzere tüm Balkan ülkeleri, Azerbaycan ve Ortadoğu ülkeleri de Türkiye için, benim için oy kullandılar. İlk defa bir Türk hemşire Avrupa Hemşirelik Hizmet Ödülüne aday gösteriliyor ve ödülü kazanıyor. Bunun ne anlam ifade ettiğini çok iyi biliyorum ve bundan sonraki meslek yaşantımda bu bilinç ve sorumluluğun farkında olarak yoluma devam edeceğim”.

2015 Avrupa HERO hemşiresi olan İlknur Yayla, kendi adına bağış yapılacak olan kurumun “Friends of African Nursing” (FoAN) olduğunu da açıkladı.

Hemşirelik mesleğine gönül veren ve yaklaşık 30 yıldır bu alanda çalışan İlknur Yayla’ya, Türkiye ve Türk Hemşireliği için tarihi bir önemi olan bu anlamlı ödülü mesleğimize ve ülkemize kazandırdığı için başta Derneğimiz olmak üzere tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Doç. Dr. Filiz ÖĞCE

Dernek Başkanı Güncel Bilgiler
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ CERR
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ 2015 11- 12 Haziran 2015 VAN Pro... Devamı için tıklayınız
KTÜ Sterilizasyon Okulu
ağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün onayı ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Tı... Devamı için tıklayınız
1. ULUSLARARASI HEMŞİRELİKTE L
... Devamı için tıklayınız
Nöroşirurji Hemşireliğinde Gün
Nöroşirurji Hemşireliğinde Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu... Devamı için tıklayınız
2019 AVRUPA CERRAHİ VE AMELİYA
Değerli Meslektaşlarımız, Derneğimizin de üye olduğu Avrupa Ameliyathane Hemşireleri De... Devamı için tıklayınız
Dukan Diyeti - Dukan Diyeti hamilelik haftası hesaplama - hamilelik hesaplama saç ekimi saç ekimi hamilelik belirtileri - hamilelik belirtileri hamilelik testi Göbek Eritme Kansızlık için kür

Kansızlık

Maranki hocanın bulduğu alkali diyeti bir çok insan tarafından uygulanmakta ve çok ciddi olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Çağımızın en önemli hastalıklarından baş ağrısı tedavisi bitkilerle çok kolay yapılabilmektedir.

How to loss belly fats in a week

Koşu bandı